Pachova cyklovačka – Hybe 2019

„…Slovensko, Liptov, Hybe…, kde sú Hybe? Akási liptovská stolica…“ Takto hľadala známa imperátorka v slávnom filme „Pacho, hybský zbojník“ dedinku Hybe. Po nedávnej horúcej sobote už je to jasnejšie nielen Márii Terézii, ale aj účastníkom športového podujatia Pachova cyklovačka, ktoré bolo zároveň aj prvým kolom liptovského pohára MTB série Liptova pod názvom Cvyklopohár. Akciu organizovali Občianske združenia V poHybe a Cykloparobok Východná. Podujatie sa nieslo v duchu známeho filmu Pacho, hybský zbojník, ktoré bolo doprevádzané hudbou a dialógmi zo spomínaného filmu. Trate boli pripravené pre všetky vekové kategórie, od „cyklodrobizgu poddanského“ až po najstaršieho „Matrtaja na bicykli“.

Mladšie deti sa snažili dolapiť Pacha na trati …Lindaj, lindaj…, s dĺžkou od 800m do 2km. Staršie deti a rekreační cyklisti „robotovali“ na trati …Daj sem bičík…,(10,6km s prevýšením 268m ), na ktorej boli zároveň osadené tabuľky s jednotlivými názvami chotára. Škoda len, že domácich, pre ktorých bolo názvoslovie určené, prišlo v menšom počte. (…ej Hybe, Hybe, podľahli ste vlastnej chybe…) No a pre najvýkonnejšie kategórie od juniorov po veteránov bola pripravená trať z názvom …1300 hrmených…,( 20km a 541m prevýšenie). Na všetky trate sa spolu vydalo približne 230 cyklistov, na ktorých zdravie a bezpečnosť dozerala družina horských záchranárov, ktorým aj takouto cestou chcem poďakovať a som rád, že „frndžalicu“ na prípadné cykloškrabance nepotrebovali.

Štart, cieľ a celé organizačné zázemie sa nachádzalo v areáli bežeckého lyžovania TJ Tatran Hybe, odkiaľ hlavný pandúr Gejza úderom biča odštartoval „ junáč zbojnícku spolu s rúčimi dievkami“ hľadať ten „velikánsky plot na konci sveta“. Tí najrýchlejší ho našli za necelých 51 minút, ale keďže im to „stará mať spomínali“, tak to nebol ešte ten plot na konci sveta, ale len plot v cieli Pachovej cyklovačky.

Ceny a „pánsky majetok“ si takto mohli „nazbíjať“ nielen najrýchlejší, ale aj tí šťastnejší z registrovaných účastníkov v tombole. Jeden z vylosovaného drobizgu si odniesol domov MTB bicykel Rock Machine od generálneho sponzora „Bicyklom po Slovensku“ Maja Ílleša, ktorému patrí veľké ĎAKUJEME, alebo cyklistickú prilbu od jedného z hlavných sponzorov – Intersportu, ďalej wellnes vstupy do Permonu od Podbanské resort, rodinný bazén od firmy Güde a veľa iných zaujímavých cien od rôznych podporovateľov, ktorým ďakujeme.

Je vás tak veľa, že vám musím dať ďalší odsek.

Chcem sa poďakovať Obecnému úradu v Hybiach a starostovi Karolovi Pavlíčkovi za maximálnu podporu a ústretovosť, za poskytnutie vybavenia a ľudí z VPP. Roľníckemu družstvu v Hybiach a jeho predsedovi Ivanovi Melichovi za pomoc pri príprave tratí a samotnej organizácií, taktiež Igorovi Michalidesovi za vykosené „anglické trávniky“ na ktorých bola radosť pretekať. Cirkevnému zboru ECAV v Hybiach za poskytnutie techniky na ozvučenie, video projekciu a kamerovanie. Nesmiem zabudnúť na UPS v Hybiach za povolenie organizovať tento pretek na ich pozemkoch. Hostincu u Pacha a rodine Škerdových za výpomoc a prevádzku bufetu, guľáš – majstrom od kotlíka Danke Michalidesovej, Milošovi Šuchtárovi, Milanovi Kúdolovi, ale tiež Zuzke Čechovej a Kolibe Červený Kút, Ľubovi Krupovi a Pizzerii K či Liptovaru…

A potom tu máme sponzorov, bez pomoci ktorých by sme to nedali. Klobúk dolu pred firmou Yasky za podporu, propagáciu a dotiahnutie množstva detailov, ktoré s takýmito veľkými pretekmi súvisia. Vďaka patrí aj firmám Hoško, UNIMIX, GIVsport, Farma Východná, Mäso Liptov, Penzión Larion…..

A v neposlednom rade ďakujeme všetkým Vám, dobrovoľníkom, ktorí ste prišli pomôcť. Celá sobotná akcia bola výnimočná svojou atmosférou, pohodou a parádnou organizáciou v zákulisí. Členovia obidvoch združení, ale hlavne ľudia z bežeckého odielu TJ TATRAN Hybe to robia predovšetkým srdcom, veď ono to u nás vlastne inak robiť ani nejde. Prostredie, atmosféra a tento rok aj počasie vytvorili vedno perfektnú akciu a ja „Pacho“ a aj „pandúr Gejza “z Východnej sme radi, že sme súčasťou takejto skvelej partie ľudí. Ďakujeme a gratulujeme všetkým pretekárom.

Ďalšiu možnosť nájsť ten „velikánsky plot“, bude mať „cyklobedač“ v trstianskom chotári na Trstianskej špajchni 5.júla. (…a keď ich tam nase…, tak aj ten plot im podpália!…) Tak veľa zdaru, Kubo!
…a ešte… „stará mať spomínali“ …že ďalšie informácie o výsledkoch, fotkách a „veľkom plote na konci sveta“ nájdete na FB stránkach a na oficiálnej stránke:

https://www.facebook.com/CvykloPohar/

https://www.cvyklo.sk/pachova-cyklovacka/

VÝSLEDKY: Pachova cyklovačka – Hybe 2019

FOTO: Pachova cyklovačka – Hybe 2019

VIDEO: Pachova cyklovačka – Hybe 2019

Heslo podujatia: „Na kone! – Nemáme. – Tak bicyklujme!“

Autor: Jano Žiška od Štendrov